Maxim Vyznavač

Synonyma hesla: Maximos Homologétés

Kategorie: osobnost křesťanství

Časové zařazení: 6. století 7. století

Maxim Vyznavač (latinsky Maximus Confessor, řecky Maximos Homologetes) se narodil asi roku 580, v roce 630 se vzdal vysoké státní funkce, kterou do té doby zastával, a stal se mnichem. V roce 632 se objevuje v Alexandrii, roku 645 v Kartágu. Původně bojoval jen proti monofyzitismu, nejspíš z loajality vůči císaři Herakleiovi, jemuž kdysi sloužil, ale po jeho smrti se energicky postavil proti monotheletismu. Na několika afrických synodách se zasazoval o odsouzení monotheletismu a roku 649 se též účastnil lateránského koncilu, na němž byl monotheletismus odsouzen i s byzantskými patriarchy, kteří jej trpěli (viz Martin I.).
Asi zároveň s papežem Martinem I. byl i on pronásledován ze strany státu. Pro velkou vážnost, které požíval, s ním však neudělali tak krátký proces jako s papežem, ale snažili se ho donutit k povolnosti několikerým soudním řízením, obtěžováním a několikerým vyhnanstvím (spolu s jeho žáky, oběma Anastázi). Protože však všechny pokusy vlády ztroskotaly, nakonec byli zmrzačeni a brzy zraněním podlehli.
Heslo převzato z knihy Slovník starokřesťanské literatury, kde najdete i přehled autorových spisů a českou literaturu do roku 2005.

Vyhledej další hesla s podobnou navigací

osobnost

7. století

křesťanství

6. stoletíCopyright iEncyklopedie.cz